Honbu Tsunami Renmei
-strona główna

XIV Otwarte Mistrzostwa Polski Karate Tsunami, Warszawa 6 kwietnia 2019 roku


Najbliższe tegoroczne 

     XIV Otwarte Mistrzostwa Polski Karate Tsunami

Warszawa 6 kwietnia 2019 roku:

Informacje ogólne  

 

Federacja

 Renmei  

Najbliższe tegoroczne   

XIV Otwarte Mistrzostwa Polski

Karate Tsunami

odbędą się w sobotę 6 kwietnia 2019 roku

w godz. 10-18 w hali sportowej

w Warszawie Falenicy przy ul. Poezji 5.

 Warszawa
hala 

       

 

 

 

          

Widok na wejście

do hali sportowej

w Warszawie Falenicy,

w której rozegrane są Mistrzostwa Polski.

 Warszawa

     

   Falenica (etymologicznie: 'miejsce podmywane przez fale Wisły') to osiedle w Warszawie, na prawym brzegu Wisły, w dzielnicy Warszawa Wawer, leżące pomiędzy osiedlem Warszawa Radość (w którym mieści się Honbu Dojo – Centralna Szkoła Karate Tsunami i zarazem siedziba Federacji), a Józefowem i Otwockiem.  

   

   Łatwy dojazd z Centrum stolicy: każdym pociągiem w kierunku na Otwock i Dęblin, SKM (Szybką Koleją Miejską) w kierunku Otwocka i autobusem nr 521 (końcowy przystanek niemal pod halą sportową) oraz autobusami linii Minibus.             

 

 Warszawa

 

 

 

Widok na centrum Warszawy

z Mostu Siekierkowskiego -

od strony osiedli: Falenica

(gdzie odbędą się Mistrzostwa Polski)

i Radość (gdzie

znajduje się Honbu Dojo

i siedziba Federacji). 

Organizatorzy:

           

          Organizatorami Otwartych Mistrzostw Polski Karate Tsunami są:

  1. Polska Federacja Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki z siedzibą w Warszawie, 
  2. Federacja Karate Tsunami Renmei z siedzibą w Warszawie, 
  3. Honbu Dojo Centralna Szkoła Karate Tsunami w Warszawie.    

   Za poszczególne sprawy odpowiedzialne są konkretne osoby funkcyjne, wymienione dalej.
 
   Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Polski jest prezes Federacji soke Ryszard Murat 10 dan (Warszawa). Do jego zadań należy kierowanie imprezą, ogólny nadzór nad jej przebiegiem i wskazywanie rozgrywek  w poszczególnych konkurencjach i kategoriach na różnych planszach.

 

   Sekretarzem Mistrzostw Polski jest renshi Janusz Popiołek 4 dan (Warszawa). Do jego zadań należy przede wszystkim wykonanie dyplomów dla wszystkich zawodników oraz zapewnienie nagłośnienia.

 

   Służbą Porządkową Mistrzostw Polski, która odpowiada za bezpieczeństwo i porządek na imprezie, kieruje shihan Artur Denisiuk 6 dan (Warszawa). 


   Funkcję Sędziego Głównego Mistrzostw Polski pełni hanshi Tadeusz Ryniec 9 dan (Kutno), który kieruje ponad 20-osobowym zespołem sędziów. Zastępcą Sędziego Głównego jest hanshi Arkadiusz Wiewiórowski 9 dan (Warszawa).

 

   Funkcję Lekarza Mistrzostw Polski pełni shihan dr Maciej Misztal 7 dan (Kutno).

  

   Otwarte Mistrzostwa Polski Karate Tsunami przeznaczone są – co jest oczywiste i wynika z nazwy – dla najlepszych przedstawicieli różnych ośrodków stylu Karate Tsunami z całej Polski.
   
   Określenie 'Otwarte' w nazwie Mistrzostw Polski oznacza jednak, że uczestniczą w nich nie tylko tsunamiści (osoby ćwiczące Karate Tsunami), ale również przedstawiciele innych stylów, o korzeniach japońskich, chińskich i wietnamskich.
 Ponadto tradycyjnie w tych Mistrzostwach Polski startują zawodnicy spoza Polski (zwłaszcza z Wielkiej Brytanii, Irlandii i Norwegii - głównie przedstawiciele tamtejszych Polonii), a także obywatele Polski innych narodowości, zwłaszcza Wietnamczycy. 

 

Relacja Telewizyjna

 

   Podobnie jak roku ubiegłym, pełna relacja z Mistrzostw Polski prezentowana będzie na bieżąco (w dniu odbywania się imprezy - 6 kwietnia 2019 roku od godz. 10 do godz. 18) w Telewizji Internetowej, obecnie najwygodniejszej i najbardziej popularnej telewizji na świecie.

 

   W związku z tym Mistrzostwa Polski mogą oglądać na żywo wszyscy zainteresowani na całym świecie, na każdym komputerze, laptopie czy nawet w zwykłym telefonie, w domu, pociągu, aucie i na ulicy.

 

   Relację tę bedzie można obejrzeć także później, po 6 kwietnia 2019 roku, podobnie jak obecnie można obejrzeć taką relację z ubiegłorocznych Mistrzostw Polski. W tym celu należy skopiować i wstawić do komputera następujący link:

https://www.youtube.com/watch?v=1fiGaeXHOAA 

  

   Link do tegorocznych XIV Mistrzostw Polski zostanie podany w tym miejscu na kilka dni przed dniem ich rozegrania 6 kwietnia 2019 roku.

     

Harmonogram Mistrzostw

   

   Mistrzostwa Polski odbędą się w sobotę 6 kwietnia 2019 roku. 

     

   O godz. 10:00 odbędzie się krótkie uroczyste otwarcie XIV Mistrzostw Polski, którego dokona prezes Federacji soke Ryszard Murat 10 dan.

   

   Po hymnach Polski i innych krajów, między innymi Wietnamu (z uwagi na udział drużyn wietnamskich, skupiających Wietnamczyków zamieszkujących w Polsce i będących polskimi obywatelami) oraz Wielkiej Brytanii (ze względu na udział zawodników z drużyn polonijnych z Anglii), następuje powitanie przybyłych na Mistrzostwa zawodników z kraju i Polonii, ich krewnych, przyjaciół i znajomych, sędziów, instruktorów, kibiców, a także gości honorowych. 

 

   Następnie przedstawieni zostają organizatorzy imprezy oraz sędziowie, oceniający zawodników na Mistrzostwach.

 

   Potem przedstawione zostają drużyny ośrodków, których przedstawiciele startują w Mistrzostwach. W ubiegłorocznych Mistrzostwach Polski startowały drużyny z 28-miu ośrodków.

   

   Każda drużyna posiada swoją chorągiew i eksponuje ją w trakcie Mistrzostw Polski: w trakcie uroczystego otwarcia oraz Gali Mistrzostw, a także w trakcie występów reprezentantów tej drużyny (obok planszy, na której występuje ten reprezentant). Według tradycyjnych zasad utrwalonych w kulturze zarówno Zachodu, jak Wschodu, eksponowanie chorągwi uznawane jest za najwyższą i ekskluzywną formę prezentacji ośrodka, drużyny, zawodników, ich jedności i utożsamiania się z macierzystą organizacją.

 

   Chorągwie ośrodków wykonane są według znormalizowanych wzorców (wymiarów, proporcji i materiału), odnoszących się do chorągwi państwowych. Sztuki walki wywołują skojarzenia militarne, wiążące się z posiadaniem przez oddziały chorągwi bojowych, które służyły i służą do identyfikacji oddziału i rozpoznawania się członków oddziału w walkach. Z tego powodu każdy szanujący się ośrodek sztuk walki posiada własną chorągiew, używaną do tych samych celów, a także do oznaczania miejsca, w którym znajduje się szef tego ośrodka. W związku z tym chorągiew dzierży upoważniony do tego chorąży, stojący w trakcie uroczystości po prawej stronie osoby kierującej ośrodkiem sztuk walki.

   

   Następnie podane są informacje o harmonogramie - planowanym przebiegu Mistrzostw i kolejności występów zawodników na 5-ciu planszach.

 

   W XIV Mistrzostwach Polski startować będzie około 250 zawodników (w ubiegłorocznych startowało 255 zawodników). Zawodnicy ci zmagać się będą w 19 konkurencjach, podzieleni na 10 kategorii wiekowych.

 

 

KATEGORIE:

Zmagania na Mistrzostwach prowadzone są w 10-ciu kategoriach:

  1. najmłodsi - osoby nie uczęszczające jeszcze do szkoły podstawowej
  2. młodzicy - uczniowie klas I-II szkoły podstawowej
  3. kadeci – uczniowie klas III-IV szkoły podstawowej 
  4. juniorzy – uczniowie klas V-VI szkoły podstawowej 
  5. juniorzy starsi - uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej
  6. licealiści młodsi – uczniowie klas I-II liceum lub odpowiednika tej szkoły oraz klasy III gimnazjum 
  7. licealiści starsi – uczniowie klas III-IV liceum lub odpowiednika tej szkoły 
  8. dorośli – osoby pełnoletnie
  9. seniorzy – osoby powyżej 50-go roku życia 
  10. mistrzowie – posiadacze stopni mistrzowskich (dan)

          Powyższy podział na szkoły i klasy ma charakter orientacyjny, ponieważ o zaklasyfikowaniu zawodnika do danej kategorii decyduje zawsze jego faktyczny wiek kalendarzowy.  

 

KONKURENCJE:

 Zmagania na Mistrzostwach toczone są w 19-stu konkurencjach: 

  1. Light-contact = walka w lekkim kontakcie (tylko dla kadetów, juniorów, juniorów starszych oraz licealistów młodszych i starszych)
  2. Full-contact = walka w pełnym kontakcie (tylko dla osób dorosłych i mistrzów)
  3. Sumo-grappling = połączenie judo, sumo i zapasów (tylko dla najmłodszych, młodzików, kadetów, juniorów, juniorów starszych) 
  4. Szermierka na miecze = walka z użyciem atrap mieczy (piankowych) 
  5. Walka na noże = walka z użyciem atrap noży (piankowych) 
  6. Yakusoku-kumite = pokaz przez parę zawodników 6 wyreżyserowanych starć: trzech bez  broni i trzech z dowolnymi przyrządami
  7. Makiwara-kumite = pokaz walki z przeciwnikiem, którego wyobraża worek treningowy
  8. Renraku-waza = pokaz 6 kombinacji: trzech bez broni i trzech z dowolnymi przyrządami (tylko dla najmłodszych, młodzików, kadetów, juniorów, juniorów starszych) 
  9. Tokui-kata = spontaniczny pokaz wyobrażanej walki z kilkoma przeciwnikami z użyciem dowolnych przyrządów
  10. Kata Karate Tsunami indywidualnie = pokaz wyobrażanej walki z kilkoma napastnikami bez użycia przedmiotów, które mogą być bronią. Jako konkurencja na turniejach Karate Tsunami polega na prezentacji przez zawodnika trzech wybranych form (jap. kata).  
  11. Kata Karate Tsunami zespołowo = jak wyżej, pokaz jednej wybranej formy Karate Tsunami, ale przez kilkuosobowy zespół (trzy lub cztery osoby - w zależności od formy) 
  12. Kata Karate Tsunami indywidualnie z Bronią = pokaz wyobrażanej walki z kilkoma napastnikami, ale z użyciem wybranego przez zawodnika przedmiotu, używanego przez niego w charakterze broni. Jako konkurencja na turniejach Karate Tsunami polega na prezentacji przez zawodnika jednej wybranej formy z użyciem dowolnego przyrządu. 
  13. Kata Karate Tsunami zespołowo z Bronią = jak wyżej, pokaz jednej wybranej formy Karate Tsunami, ale przez kilkuosobowy zespół z użyciem dowolnego przyrządu 
  14. Łucznictwo Tatarskie: Strzelanie do celu Styl Tatarski = tyłem, w pozycji jazdy konnej, 7 strzał 
  15. Łucznictwo Tatarskie: Strzelanie do celu Styl Dowolny = ustawienie dowolne, 7 strzał 
  16. Łucznictwo Tatarskie: Zespołowe Strzelanie Salwami  = 3-osobowa drużyna oddaje 5-krotnie salwę do celu
  17. Łucznictwo Tatarskie: Tatarski Pojedynek Łuczniczy = strzelanie równoczesne do siebie 7 strzałami (z pacynami zamiast grotów żelaznych) przez zawodników w pancerzach na tułów (jak do Full-contact) i w hełmach szermierczych 
  18. Pokaz specjalny indywidualny = dowolny pokaz umiejętności przez jednego zawodnika (tylko dla przedstawicieli innych stylów – spoza Karate Tsunami)  
  19. Pokaz specjalny zespołowy = dowolny pokaz umiejętności przez kilkuosobowy zespół, zasady jak w konkurencji poprzedniej.   

   Szczegółowy opis tych konkurencji i kategorii podany jest na tej stronie w dwóch zakładach:

   Deklaracje zgłoszeń zawodników (pełnoletnich i niepełnoletnich) na te Mistrzostwa Polski pobrać można na tej stronie w dwóch zakładkach:

   Rozgrywki na Mistrzostwach Polski toczone są równocześnie na 5-ciu planszach, wśród nich na dwóch matach.

 

   Zmagania zawodników na Mistrzostwach Polski oceniać będą niżej wymienieni sędziowie. Wykaz sędziów podany jest ponadto na tej stronie w zakładce: SĘDZIOWIE - Aktualna Lista Sędziów Karate Tsunami : 

  1. O. Badziąg Grzegorz 6 dan - Wałcz
  2. Denisiuk Artur 6 dan - Warszawa
  3. Filipek Krystian 2 dan - Ryki 
  4. Gadzinowski Robert 1 dan - Turek  
  5. Gasek Krzysztof 6 dan - Ząbki  
  6. Gradowski Grzegorz 3 dan - Żychlin  
  7. Jurczakowski Adam 6 dan - Piastów (Ju-jitsu i Karate Shotokan) 
  8. Kaczmar Andrzej 8 dan - Bytom
  9. Kanderski Dominik 4 dan - Biała Podlaska  
  10. Kowalski Mariusz 6 dan - Colchester, Wielka Brytania
  11. Łukawczyk Jacek 8 dan - Kutno  
  12. Marcinkowski Artur 3 dan - Staroźreby  
  13. Mikołajczyk Stanisław - Rzgów  
  14. Misztal Maciej 7 dan - Kutno 
  15. Murat Renata 4 dan - Warszawa  
  16. Murat Ryszard 10 dan - Warszawa  
  17. Nowak Waldemar 2 dan - Krośniewice 
  18. Popiołek Janusz 4 dan - Warszawa  
  19. Przybyszewski Paweł 9 dan - Płock  
  20. Ryniec Tadeusz 9 dan - Kutno     
  21. Słomkowski Rafał 6 dan - Małe Rudy (Raion)  
  22. Swoboda Jacek 2 dan - Hartlepool, Wielka Brytania (Aikido)  
  23. Urbanek Antoni Konrad 4 dan - Warszawa  
  24. Wadelski Jarosław 8 dan - Stare Miasto/Konin  
  25. Wiewiórowski Arkadiusz 9 dan - Warszawa  
  26. Wółkiewicz Robert 3 dan - Legionowo.   

   Nagrody: medale i dyplomy wręczane są zwycięzcom w poszczególnych konkurencjach, kategoriach i podkategoriach na bieżąco - zaraz po zakończeniu zmagań w danej podkategorii, ustaleniu wyników i wydrukowaniu dyplomów. Wyróżnienia te wręczają upoważnieni goście honorowi.

 

   W ubiegłorocznych Mistrzostwach Polski wyróżnienia te wręczali:

  • dr Antonina Danuta Komorowska, z rodziny Prezydenta RP w latach 2010-15 Bronisława Komorowskiego
  • gen. dyw. pil. BL Jan Morek z Warszawy
  • gen. dyw. BL Antoni Robert Miśta z Warszawy
  • rtm. Mirosław Szczubełek z Ostrołęki (grający Marszałka Piłsudskiego w różnych filmach) 
  • kontradmirał BL Ryszard Woliński z Gdyni.          

GALA MISTRZOSTW POLSKI     

  

    O godz. 12:00 odbędzie się Gala - uroczysta część oficjalna Mistrzostw:

  • hymny narodowe 
  • uroczyste otwarcie, 
  • przedstawienie drużyn, skupiających startujących zawodników
  • przedstawienie organizatorów, sędziego głównego i sędziów oraz osób funkcyjnych
  • przedstawienie gości honorowych 
  • wręczenie certyfikatów na stopnie mistrzowskie i innych wyróżnień 
  • pokazowe zmagania finałowe – w wybranych konkurencjach. 

    GALA - oficjalna część Mistrzostw Polski rozpoczyna się hymnami narodowymi Polski, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.

 

    Następnie prezes Federacji soke Ryszard Murat 10 dan w imieniu organizatorów otwiera Mistrzostwa i wita uczestników: zawodników, instruktorów, sędziów, osoby funkcyjne, gości honorowych oraz krewnych, przyjaciół, znajomych zawodników i innych kibiców.

 

   Później przedstawione zostają drużyny ośrodków, których przedstawiciele uczestniczą w Mistrzostwach. Reprezentanci poszczególnych drużyn (zwykle instruktor - szef drużyny, chorąży dzierżący chorągiew ośrodka i ewentualnie osoba z kwiatami) zgodnie z tradycją witają się wówczas z dr Antoniną Danutą Komorowską, pełniącą  na Mistrzostwach rolę ceremonialnego gospodarza, reprezentującego zarówno organizatorów, jak wszystkich uczestników.

 

    Oto wykaz drużyn ośrodków, które startowały w ubiegłorocznych Mistrzostwach Polski: 

  1. Drużyna gospodarzy z Warszawy - Honbu Dojo Centralna Szkoła Karate Tsunami 
  2. Drużyna ośrodka Brzyskorzystew w woj. kujawsko-pomorskim, reprezentująca Szkołę Walki RAION
  3. Drużyna z miasta Bytom na Górnym Śląsku, reprezentująca Śląskie Centrum Karate Tsunami 
  4. Drużyna Karate Tsunami z miasta Colchester w Wielkiej Brytanii, reprezentująca Polonię angielską, a także obywateli Wielkiej Brytanii innych narodowości 
  5. Drużyna ośrodka Dąbrowa w woj. kujawsko-pomorskim, reprezentująca Szkołę Walki RAION 
  6. Drużyna Aikido z miasta Hertlepool w Wielkiej Brytanii, reprezentująca Akademię Aikido Hartlepool  
  7. Drużyna Karate Tsunami z miasta Kazimierz Biskupi w woj. wielkopolskim 
  8. Drużyna ośrodka Kowalewo w woj. kujawsko-pomorskim, reprezentująca Szkołę Walki RAION 
  9. Drużyna Karate Tsunami z miasta Krośniewice w woj. łódzkim 
  10. Drużyna ośrodka Królikowo w woj. kujawsko-pomorskim, reprezentująca Szkołę Walki RAION 
  11. Drużyna Karate Tsunami z miasta Kutno w środkowej Polsce 
  12. Drużyna ośrodka Lubostroń w woj. kujawsko-pomorskim, reprezentująca Szkołę Walki RAION 
  13. Drużyna ośrodka Mrocza w woj. kujawsko-pomorskim, reprezentująca Szkołę Walki RAION 
  14. Drużyna ośrodka Nowa Wieś Wielka w woj. kujawsko-pomorskim, reprezentująca Szkołę Walki RAION 
  15. Drużyna z miasta Piastów w woj. mazowieckim, reprezentująca Polskie Zrzeszenie Ju-jitsu i Karate Shotokan  
  16. Drużyna ośrodka Rynarzewo w woj. kujawsko-pomorskim, reprezentująca Szkołę Walki RAION  
  17. Drużyna z woj. lubelskiego, reprezentująca Rycki Klub Karate Tsunami   
  18. Drużyna Karate Tsunami ze Starego Miasta w woj. wielkopolkim 
  19. Drużyna Karate Tsunami z miejscowości Staroźreby w woj. mazowieckim 
  20. Drużyna z miasta Ustka w woj. pomorskim, reprezentująca Polskie Zrzeszenie Ju-jitsu i Karate Shotokan  
  21. Drużyna Karate Tsunami z miasta Wałcz w woj. zachodnipomorskim 
  22. Drużyna Pak Hok Kung-fu z Warszawy, reprezentująca Polskie Stowarzyszenie Pak Hok Kung-fu  
  23. Drużyna jiu-jitsu, reprezentująca Szkołę Walki Puczyński z siedzibą w Warszawie 
  24. Drużyna Van Truong Vo Quan z Warszawy, reprezentująca Wietnamską Szkołę Walki Van Truong Vo Quan Kung Fu 
  25. Drużyna Vinh Xuan - Wing Chun z Warszawy, reprezentująca Szkołę Wietnamskiej Sztuki Walki Vinh Xuan Wing Chun Kung-fu
  26. Drużyna ośrodka Witosław w woj. kujawsko-pomorskim, reprezentująca Szkołę Walki RAION 
  27. Drużyna z miasta Włocławek, reprezentująca Academy Martial Arts Włocławek  
  28. Drużyna ośrodka Występ w woj. kujawsko-pomorskim, reprezentująca Szkołę Walki RAION

    Następnie w kolejności alfabetycznej przedstawieni zostają sędziowie oraz osoby funkcyjne Mistrzostw Polski, a także niektórzy z gości honorowych.    

 

   Potem słowo do zgromadzonych (kazanie) wygłasza Kapelan Mistrzostw ksiądz Grzegorz Badziąg 6 dan, który jest posiadaczem wysokiego mistrzowskiego stopnia 6 dan i kierownikiem Ośrodka Karate Tsunami w Wałczu. 

 

   W dalszej kolejności nastąpi wręczenie certyfikatów na stopnie oraz odznaczeń i innych wyróżnień.

 

   W Gali na tegorocznych Mistrzostwach Polski certyfikaty potwierdzające zdobycie wysokich mistrzowskich stopni otrzyma kilku instruktorów (Karate Tsunami i innych stylów), którzy stopnie te uzyskali wskutek ezgaminów złożonych w ostatnim okresie. Wśród nich będzie kilku mistrzów, którzy zdobyli bardzo wysoki mistrzowski stopień 9 dan i zaszczytny tytuł hanshi (jap. "mistrz mistrzów"):

  • Paweł Przybyszewski 9 dan (Płock)
  • Arkadiusz Wiewiórowski 9 dan (Warszawa). 

   Prestiżowe odznaczenie kombatanckie otrzyma dziesięć osób, które zasłużyły się w ciągu ostatniego roku, zwłaszcza w kwestiach związanych z przygotowaniem i organizacją Mistrzostw Polski, między innymi:

  • shihan Artur Denisiuk 6 dan (Warszawa)
  • shihan Adam Jurczakowski 6 dan (Piastów)
  • hanshi Andrzej Kaczmar 8 dan (Bytom)
  • meijin Artur Marcinkowski 3 dan (Staroźreby)
  • hanshi Paweł Przybyszewski 9 dan (Płock) 
  • hanshi Tadeusz Ryniec 9 dan (Kutno) 
  • sensei Jacek Swoboda 2 dan (Hartlepool, Wielka Brytania)
  • shihan Rafał Słomkowski 6 dan (Małe Rudy koło Bydgoszczy)
  • hanshi Jarosław Wadelski 8 dan (Stare Miasto koło Konina)
  • meijin Robert Wółkiewicz 3 dan (Legionowo)

   Specjalne wyróżnienie w postaci Patentu szlacheckiego (potwierdzającego szlachectwo wraz z herbem) otrzyma instruktor Aikido z Wielkiej Brytanii: sensei Jacek Swoboda 2 dan (Hartlepool).

 

   Po zakończeniu uroczystej Gali kontynuowane jest rozgrywanie przewidzianych konkurencji  na 5-ciu planszach.

 

   Zakończenie Mistrzostw Polski przewidziane jest do godz. 18:00.

 

   Serdecznie zapraszamy na XIV Otwarte Mistrzostwa Polski Karate Tsunami zawodników (wraz z ich krewnymi i znajomymi - w charakterze kibiców), instruktorów, sędziów, gości honorowych, a także wszystkie inne zainteresowane osoby.


   Uwaga: zgodnie z zasadami porządku i bezpieczeństwa w hali widowiskowo-sportowej przebywać będą mogły tylko osoby upoważnione do tego: sędziowie, zawodnicy, kierownicy drużyn, osoby funkcyjne, akredytowani fotografowie i goście honorowi.

 

   Pozostałe osoby: kibice, rodzice, krewni i znajomi zawodników mogą przebywać wyłącznie na przeznaczonych właśnie do tego trybunach. Wstęp dla kibiców na Mistrzostwa Polski jest wolny (bezpłatny).

 

   Serdecznie zapraszamy. 

 

   




Użyte tu fotografie i teksty należą do właściciela tej strony.
Kopiowanie lub wykorzystywanie jakichkolwiek fotografii
lub fragmentów tekstu bez pisemnej zgody właściciela strony jest zabronione.
Naruszenie tych praw w razie ujawnienia grozi odpowiedzialnością cywilną i karną.
Odwiedzin:
2868925
 realizacja: =weBZet=  telefon/phone: [48] 22 615-71-46 e-mail:ryszard.murat@gmail.com